Hokejové tréningové dosky
Ako si vybrať tréningové dosky?
Ako vybrať správne tréningovú dosku?
Akú si vybrať dosku pre váš off-ice tréning? Toto je veľmi častá otázka, ktorú nám dávate, tak sa na to poďme pozrieť trochu podrobnejšie. Všetko sa dozviete jednoducho z tohto videa a pokiaľ preferujete text, tak čítajte ďalej, pretože sa odpovede na tieto otázky dozviete v ďalších riadkoch :-)
Na začiatok je dobré si povedať, že sú dva druhy dosiek resp. plôch, ktoré si môžete zaobstarať. Prvým variantom sú tzv. off ice dosky, ktoré máme v tejto kategórii. Sú to plochy, na ktorých môžete trénovať s pukom klasicky veľmi podobne ako by ste boli na ľade len s tým rozdielom, že máte na sebe normálne topánky. Tieto dosky majú super kĺzavosť a často ani nespoznáte, že ste doma v garáži alebo na záhrade, jednoducho z nich trénujete streľbu, stickhandling jednoducho čokoľvek.
Druhou možnosťou je potom umelý ľad, ktorý nájdete aj v tejto kategórii, konkrétne sa tento produkt volá "syntetický ľad Hockey Shot Ice Revolution puzzle". To je plocha, ktorú si počas chvíle zostavíte presne v rozmere, ktorý si vopred určíte a trénujete na nej úplne rovnako akurát namiesto topánok si na seba vezmete normálne korčule a jednoducho pri tom všetkom ešte korčuľujete rovnako ako na ľade. Pri umelom ľade je na začiatku o niečo vyššia obstarávacia cena, to je jasné, ale na druhú stranu je to najviac, čo môžete v rámci domáceho tréningu mať. Jednoducho pecka. Určite, ak by ste sa chceli dozvedieť o umelom ľade viac informácií, tak sa mrknete do popisu tohto produktu, kde sa o ňom dozviete všetko podstatné a uvidíte hlavne ako funguje v praxi.
Rovné dosky alebo dlaždice
Poďme sa ale vrátiť k tým klasickým off ice doskám, teda plochám, na ktorých trénujete normálne bez korčúľ v topánkach. Týmto plochám sa hovorí tzv. strelecké alebo stickhandling dosky a pri nich máte na výber z dvoch možností… Prvou možnosťou sú strelecké dosky, ktoré vám prídu zložené tzv. v jednom kuse. Najväčší variant tejto dosky má rozmer 300 x 150 cm. Druhou doskou je potom plocha strednej veľkosti s rozmerom 150 x 75 cm. Najmenším variantom z rovných dosiek je plocha Shooting Pad JR, ktorá má plochu 100 x 50 cm.
Druhou možnosťou, ktorú si pre klasický off ice tréning môžete vybrať, sú potom dosky, ktoré si zložíte z jednotlivých tzv. dlaždíc. V tomto prípadne sa jedná o plochu Shooting Pad Ice, ktorá má najväčšiu kĺzavosť. Ďalšou možnosťou je modrá varianta dlaždíc primárne na vnútorné použitie alebo potom šedé dlaždice na vonkajší tréning.
Aké sú medzi nimi rozdiely?
Keď sa vrátime úplne na začiatok k tým rovným doskám, tak u nich je výhoda v tom, že vám dorazí v kuse a nemusíte ich skladať. Máte teda pevne daný rozmer dosky, len ju vyberiete z krabice ako vám dorazí, dáte na zem a môžete začať trénovať.
Kĺzavosť týchto dosiek je perfektná - parádne na nich kĺžu ako Green Biscuit™ puky, tak klasické puky a môžete na nich trénovať prakticky úplne všetko - rozhodujúca je tu len tá veľkosť, ktorú si musíte na začiatku vybrať. Pri veľkosti je to o tom, koľko miesta máte doma k dispozícii a čo všetko budete chcieť na doske trénovať. V detaile popisku každej dosky nájdete potom fotku, kde vidíte porovnanie veľkostí všetkých dosiek, aby ste si ich dokázali čo najlepšie v reáli predstaviť každú dosku, ktorú máme v ponuke.
Najväčšia doska 300 x 150 cm má obrovskú plochu na tréning a zvládnete na nej trénovať úplne všetko bez akéhokoľvek obmedzenia. Na túto dosku sa jednoducho zmestí všetko a aj tak vám zostane obrovský priestor pre ďalšie cvičenia a pohyb na tejto ploche. Na tejto doske máte na tréning naozaj obrovský priestor - je to jednoducho najväčší variant, ktorý môžete v rámci pevných off ice dosiek získať.
Na druhom mieste je potom doska Shooting Pad Ice o veľkosti 200 x 100 cm. To je plocha, ktorá nie je v kuse, ale skladáte si ju z jednotlivých dlaždíc. Štandardne sa predáva v rozmere 2m2 z ktorých si zložíte plochu práve 200 x 100 cm, čím získate aj super priestor pre tréning prakticky čohokoľvek vás napadne. Rozdiely medzi rovnými doskami a týmto z dlaždíc rozoberáme nižšie.
Na treťom mieste je stredná veľkosť rovnej dosky o veľkosti 150 x 75 cm. Pri nej máte stále dostatok priestoru na tréning ako streľby, tak stickhandlingu. Úplne posledná je potom najmenšia rovná doska 100 x 50 cm, ktorá je ideálne pre malé deti alebo len čisto na streľbu. Určite si pustite pri každej doske video, ktoré sme k nim natočili. Vďaka tomu uvidíte úplne presne, ako dosky fungujú v praxi a čo všetko na každej z dosiek môžete trénovať.
Výhody "dlaždicových" dosiek
Hlavnou výhodou týchto dosiek je to, že si ich môžete v čase kedykoľvek rozširovať. Ako môžete vidieť na obrázku vyššie, tak už tá v základnej veľkosti 2m2 je primárne úplne dostačujúce. Plocha, ktorú si zostavíte je ešte väčšia ako tá stredná rovná doska, to znamená, že už v základe 2m2 na tejto doske zvládnete aj úplne všetko. Ale ten hlavný benefit dlaždicových dosiek je v ich rozširovaní. Tzn. Keď vás tréning bude baviť, chytí vás to a zistíte, že by sa vám hodila väčšia plocha, na ktorej by ste mohli trénovať zase o niečo viac, tak si len jednoducho dokúpite ďalší m2 a razom máte dosku, ktorá bude mať 4m2, 6m2 jednoducho akokoľvek veľkú plochu budete chcieť…
Ďalšou výhodou týchto dlaždicových dosiek je ich kĺzavosť. My sme detailne otestovali všetky dosky. Tie rovné majú klĺzavosť super, povedzme 100%, ale u tých dlaždicových, konkrétne pri Shooting Pad Ice nám prišlo, že je kĺzavosť ešte máličko lepšia.
Akú dosku teda vo finále vybrať?
Odpoveď na otázku akú dosku si vybrať by mala byť skôr smerovaná trošku inam a mali by ste sa sami seba opýtať: chcem pevnú dosku, ktorú viem, že nebudem chcieť v čase nikdy rozširovať? Tzn. že mi stačí rozmer dosky, ktorý si na začiatku kúpim? Pokiaľ toto je váš prípad, tak si môžete s čistým svedomím zaobstarať jednu z týchto 3 pevných dosiek a budete maximálne spokojní. Tam už je to len o výbere správnej veľkosti podľa priestoru, ktorý máte k dispozícii.
Ak ale chcete mať možnosť kedykoľvek svoje zázemie rozširovať, rôzne modifikovať a dosku budete tiež sem tam prevážať, tak zvoľte dlaždicový variant. Veľa zákazníkov to má napríklad tak, že cez prázdniny si berú platňu na chatu alebo idú na víkend ku kamarátovi, kam si berú sebou tréningové veci, aby mohli trénovať spoločne. Aj v tomto prípadne oceníte dlaždicovú verziu dosky, ktorú jednoducho rozložíte, dlaždice dáte do krabice v ktorej vám dorazila, hodíte do kufra a idete.. Rovné dosky už na transport úplne nie sú... Ide to, ale predsa len to nie je tak jednoduché ako pri dlaždicách.
Každopádne pokiaľ vás možnosť dlažadicovej dosky zaujala, mrknite do detailu tejto plochy, kde sme k tejto ploche natočili samostatné video, v ktorom sa dozviete ostatné veci, ktoré by vás okolo tejto plochy mohli zaujímať – ako sa skladá, aké sú rozdiely medzi modrým, šedým a bielym variantom atď.
Ďalšie informácie k hokejovým tréningovým doskám
Strelecké tréningové dosky sú spoločne s hokejovými bránkami základným pilierom domáceho tréningového centra. Hokejové dosky sú vyrobené zo špeciálneho materiálu, ktorý je veľmi podobný ľadu, a vďaka tomu môžete perfektne trénovať ako streľbu, tak samotný stickhandling alebo kombinovať ďalšie cvičenia s nahrávačom.
Hokejová doska sa vyrába v niekoľkých veľkostiach a prevedeniach: rolovacia alebo rovná. Najväčšia strelecká doska má rozmery 3 x 1,5 m, ktoré vám poskytnú domáci tréningový priestor bez akéhokoľvek obmedzenia. Veľkou výhodou je, že sú prakticky nezničiteľné a zachovávajú si svoje vlastnosti po celú dobu životnosti. Používať na nich môžete ako klasické hokejové puky, tak špeciálne tréningové green biscuit puky. Ďalším variantom sú potom slideboardy, na ktorých môžete pilovať najmä techniku korčuľovania a posilňovať celé telo.
Strelecké dosky sme podrobne otestovali priamo v praxi, natočili z toho videá a vytvorili im vlastné fotky, takže sa určite pozrite na jednotlivé popisky, kde nájdete veľmi detailné informácie z praxe. Veríme, že vám dokážu odpovedať na väčšinu otázok, ktoré by ste ku streleckým doskám mohli mať. Napriek tomu, ak by ste potrebovali čokoľvek upresniť, určite nás kontaktujte. Každý deň v týždni, vrátane soboty aj nedele, sme na príjme od 8-22 hod., takže ak máte akékoľvek otázky, sem s nimi. ;-)